Näitus "Emakeelne pühakiri" Juurus

Väljapanekuga Mahtra Talurahvamuuseumis, mis kajastab pühakirja eestikeelseks saamise lugu, tähistame ühtlasi 1686. aastal ilmunud Wastse Testamendi 330. juubelit. 






Muuseumi tegevjuht Jaanus Plaat (pildil vasakul) lausus 1. juunil toimunud avamisel, et viimastel aastatel on siin üleval olnud juba kaks olulist näitust, mis seotud talurahva vaimueluga: tunamullu vennastekoguduse ajaloole pühendatud näitus ja nüüd piiblinäitus.  

Jaan Bärenson Piibliseltsist (pildil keskel) rõhutas, et piibliseltside tegevus on tugevalt mõjutanud eestlaste lugemisharjumusi, rikastanud lugemisvara ja suurendanud lugemishuvi. Ta meenutas Juuru koguduse õpetajat Johann Georg Bergi, suurt piiblilevitajat oma kihelkonnas, kes aastatel 1854–56 kinkis talupoegadele 620 Piiblit, kirjutades oma käega neisse sisse aastaarvu ja talu nime. Pildil paremal väljendab kõige selle eest tänu EELK Juuru koguduse praegune õpetaja Kalle Kõiv.






Päev jätkus dokumentaalfilmi „Piibel Eestis. Eesti Piibliselts 200“ vaatamisega. Käesoleva sündmuse jäädvustas tulevastele põlvedele operaator Mati Schönberg (pildil). Aktiivset arutelu ja küsimuste esitamist piibliseltsi tegevuse ja ajaloo kohta jätkus veel kohvilaua ümbergi. Lõpuks luges Juuru koguduse liige Kalev Kask õpetaja Bergi koostatud Juuru koguduse kroonikast, kuidas Piibleid rahvale jagati.

Eesti Piibliseltsi ja Mahtra muuseumi ühiselt korraldatud näitus on lahti kuni 3. septembrini, teisipäevast laupäevani kell 11–18 aadressil Muuseumi 1, Juuru, Raplamaa. Muuseumi pilet 2 €.


Eelmine
Piibliseltside maailmaassambleel 
Järgmine
Piibliselts on suvepuhkusel

Vastused puuduvad

Email again: