Sild üle 13 sajandi

7. ja 8. sajandi vahetusel valmis Kirde-Inglismaal, Wearmouth-Jarrow kloostris kolm pühakirjakoopiat, milledest üks asub tänagi Firenzes Laurentiuse raamatukogus (Biblioteca Medicea Laurenziana). Tegemist on nn Codex Amiatinusega, vanima säilinud peaaegu tervikliku ladinakeelse Piibliga. Mullu kirjutasid ja joonistasid sama piirkonna lapsed Inglismaal samuti pühakirja.

Lehekülg rikkalikult kaunistatud Codex Amiatinusest: Kuningas Kristus koos nelja evangelistiga

Piibli ümberkirjutamine algas 692. aastal abt Ceolfrithi juhtimisel, kes 716. aasta juunis asus 74-aastasena teele Rooma, et kinkida üks koopiatest paavst Gregorius II-le. Sel palverännakul kutsuti kloostrülem ka ajast igavikku.

Mullu, 1300 aastat hiljem otsustati Inglismaal Sunderlandis meenutada Codex Amiatinust ja selle rännakut, kutsudes piirkonna koolide õpilasi koostama nn Lastekoodeksit (Children’s Codex) – kogumikku laste endi kirjutatud ja illustreeritud piiblilugudest. Ettevõtmise eesotsas olid Püha Peetruse kirik Monkwearmouthis ja Püha Pauluse kirik Jarrow’s, kunagise kaksikkloostri järeltulijad koos laste tegevuskeskusega. Projekti toetasid kohalikud omavalitsused.

Osalejaid oli kokku 140 koolist. Koolide vahel jagati ära piiblilood, mida lapsed siis kunagiste munkade eeskujul paberile kandma hakkasid. Samal ajal sai Püha Peetruse kirikus tutvuda Sunderlandi linnaraamatukogust laenatud Codex Amiatinuse faksiimiletrükiga, koopiaga Itaalias asuvast originaalist.

Töö käigus sai ka piiblilugu tuttavamaks!
Joonistada ja kirjutada oli vahva!
Rõõmu valmistas, et siinsed lapsed on nii andekad!Kui suurteos 2016 suvel valmis sai, siis saadeti üks nahkköites koopia sellest samuti teele Rooma, seekord kingituseks paavst Franciscusele. Kõigepealt siirdus nii laste kui ka täiskasvanute delegatsioon kohaliku raudtee-ettevõtte toel aga Londonisse, kus Lastekoodeksi signeeris Canterbury peapiiskop Justin Welby Westminister Abbeys. Kaks koopiat jäid ettevõtmise korraldanud kirikutele Sunderlandis ning veel üks väljalaenutamiseks piirkonna koolidele ja kultuuriasutustele.

Lastepiibli teekond Vatikani algas Sunderlandist Püha Peetruse kiriku juurest.Stiilinäide: Prohvet Eelia läheb kuiva jalaga üle vee.
Selle lehekülje loomisel osales kolm last: üks joonistas viinamarjad, teine suure esitähe ja kolmas kirjutas teksti.Sügisel 2016: Lastekoodeks on paavstile üle antud!2016. aasta oktoobris Vatikani jõudnud Lastekoodeks on seal välja pandud tutvumiseks palveränduritele üle maailma.

Sajandite sild sai valmis!


Inglise Piibliseltsi toel valmisid 2017. aasta kevadeks Lastekoodeksi väiksemad, pehmete kaantega eksemplarid, mille said kingiks kõik osalenud 140 kooli ning veel 1000 eksemplari pandi 10 £ eest müüki. 

Vaata lisaks, sh videoid: Inglise Piibliseltsi kodulehtEelmine
Mobiilirahva evangeeliumitõlge
Järgmine
Ühinenud Piibliseltside palvepäeva läkitus

Vastused puuduvad

Email again: