200 aastat piiblitööd Austraalias

7.03 1817 asutati Uus-Lõuna-Walesis kohalik Briti- ja Välismaa Piibliseltsi abiselts, et tagada impeeriumi uue asumaa varustamine Jumala sõnaga. Alles mõni nädal hiljem rajasid samad inimesed Uus-Lõuna-Walesi panga, praeguse Westpaci. „Mõlema asutuse rajajad hoiustasid esmalt taevasesse ja alles seejärel maisesse,” on tähelepanu osutanud anglikaani peapiiskop Sidneys Glenn Davies.

Piibliseltsi näol on tegu vanima pidevalt tegutseva organisatsiooniga Austraalias, mille James Cook oli inglaste jaoks avastanud alles mõnikümmend aastat varem, 1770. Seltsi asutaja, Uus-Lõuna-Walesi kuberner kindralmajor Lachlan Macquarie koos abikaasaga oli ka seltsi heldeim annetaja.
Piibel oli igapäevaelu vaimutoiduna laialt tunnustatud vaatamata sellele – või seda enam! – et suur hulk siinseid esmaasukaid pärines sunnitööliste seast. Teati oma kogemusest, et Piibli lugemine enne ja pärast päevatoimetusi annab kõigele hoopis teise jume.

Kuberner Lachlan Macquarie (vasakul) ja üks tema piiblitest.














Tänavune juubeliaasta avati juba 2016 novembris Sidney Muuseumis. Just selle kohal oli asunud Austraalia esimene valitsushoone, kus piibliseltsi rajamist ette valmistati.
Kohalik Sydney Gazette kirjutas tookord uue ajastu saabumisest:
„Üksildane asunik, kes ise või mõne kaaslase abil küll ehk lugeda suudab, aga on siiani ilma Piiblita olnud, saab nüüdsest kodakondsed kolde ümber koguda ja päeva mornilt õhtusse veeretamise asemel kuulata meelt virgutavaid õppetunde, mis pakuvad rohkem rahuldust kui ükskõik milline teine raamat või muidu viljatu ajaveetmine.”

Sidney abaja piirkond piibliseltsi asutamise ajal.

Ühinenud Piibliseltside ridadesse kuuluv selts on kahe sajandi jooksul tõlkinud, andnud välja ja levitanud kristlaste pühakirja nagu igale piibliseltsile omane. 
Piibliseltside eesmärk on võimaldada igal inimesel suhelda pühakirjaga temale kõige mõistetavamas keeles, mugavaimas formaadis ja taskukohase hinnaga.
Viimasel ajal on siingi tõusnud järjest enam päevakorda Piibli tutvustamine uusi meediavahendeid kasutades põlvkondadele, kelle jaoks see enam endastmõistetavat autoriteeti ei oma. 

Juubelinädalal 5.-11. märtsini sai igaüks seltsist tellida tasuta piibliväljaandeid kingiks neile, kellel pole olnud mingil põhjusel võimalik endale sobivat pühakirja hankida.
Piibliseltsi töö ühendab kõikjal erinevaid kirikuid, nagu tõi ilmekalt esile ka Piiblipüha 5. märtsil Sidneys: pidulikul jumalateenistusel teenisid esimest korda koos anglikaani peapiiskop Davies ja nelipühiliku megakiriku Hillsong vanempastor Brian Houston.
Suursündmust Hillsongi keskuses sai jälgida ka veebis.

Peapiiskop Glenn Davies
Vanempastor Brian Houston





Seltsi logo

Ainus suurem muutus Uus-Lõuna-Walesi Piibliseltsi ajaloos on olnud pigem vormiline, kui 2010. aastal koondati see koos teiste osariikide piibliseltsidega Austraalia Piibliseltsi nime alla. 
Kodumandril varustab selts kaplanaate jm kristlikke teenistusi pühakirja tasuta eriväljaannetega ning korraldab Piibli tõlkimist põlisasukate keeltesse. Mitmekümnes välisriigis toetatakse lisaks pühakirja tõlkimisele ja levitamisele kirikute tööd näiteks täiskasvanute kirjaoskuse edendamisel, laste kristlikul kasvatamisel, koduvägivalla vastu võitlemisel, traumajärgse stessiga toimetulekul jne.  Seltsi moto kutsub elama valguses.


Mälestusmärk esimese jumalateenistuse auks Sidneys.

















Esimene Piibel saabus Austraaliasse aga juba 1788 laevastiku pardal, mis ka esimesed sunnitöölised siia toimetas. Koloonia kaplan Richard Johnsonil (pildil) kaasas olnud suur nahkköites King James Version kuulub tänapäeval riigi hinnalisemate aarete hulka. 

Johnson pidas oma esimese jutluse Austraalia pinnal 3. veebruaril 1788 piibliseltsi  praeguse peamaja lähedal Sydney sadamapiirkonnas. Jutluse aluseks olid read 116. psalmist:

Kuidas ma tasun Issandale kõik tema heateod minu vastu? 
Ma tõstan üles päästekarika ja hüüan appi Issanda nime.


Vaata ka: Austraalia Piibliseltsi koduleht

Eelmine
Piibli osad kumõkkidele
Järgmine
Emakeelepäeval Narvas

Vastused puuduvad

Email again: